Členovia klubu Cultie majú možnosť pravidelne sa stretávať na besedách s vybranými osobnosťami slovenskej kultúry, umenia, spoločenského života alebo vedy. Témy a štruktúra besied sú starostlivo volené s ohľadom na tematický cyklus, v ktorom sa odohrávajú. Súvisia s filmami a knihami, ktoré boli prezentované bezprostredne pred nimi. Samozrejmou súčasťou besied je slobodná diskusia medzi členmi klubu a prednášajúcim.
V Cultie opäť aj tento rok absolvujeme Kurz Prvej Pomoci. Podľa štatistík sa až 80% úrazov a krízových situácii udeje v domácnostiach a v práci. Ľudia, ktorým najčastejšie poskytujeme prvú pomoc, sú teda naši najbližší. Je veľmi prínosné aspoň raz za rok absolvovať kurz, aby sme vedeli že našim blízkym, alebo tomu kto to potrebuje vieme poskytnúť správnu pomoc.
V Cultie opäť aj tento rok absolvujeme Kurz Prvej Pomoci. Podľa štatistík sa až 80% úrazov a krízových situácii udeje v domácnostiach a v práci. Ľudia, ktorým najčastejšie poskytujeme prvú pomoc, sú teda naši najbližší. Je veľmi prínosné aspoň raz za rok absolvovať kurz, aby sme vedeli že našim blízkym, alebo tomu kto to potrebuje vieme poskytnúť správnu pomoc.
Braňo Kostka, dirigent, skladateľ, hudobný režisér a producent a najmä zakladateľ acapella zoskunia Fragile nám predstaví jeho prácu a priblíži svet hudby, v ktorom sa pohybuje.
Romi Klimeková sa roky venuje interiérovému dizajnu. Jej poznatky, znalosti o architektúre a kľúčových osobnostiach dizajnu a architektúry spája s eleganciou, minimalizmom a šarmom jej vlastným, aby vytvárala originálne a krásne priestory. Zasvetí nás do tém, ktoré vás iste zaujmú.
Výskumníčka Julia Itin a fotograf Štefan Cipár nám prídu predstaviť ich prácu unikátnych historických skvostov, ktoré sa im podarilo odhaliť a porozprávať príbehy, ktoré sa s nimi spájajú.
Pre tých, ktorí majú odvahu nazrieť do sveta mágie a starých zvykov prinášame ďalšiu prednášku Katky Nádaskej k téme iracionálnych chorôb a spôsobov, ako sa zvykli liečiť.
Slovenský básnik, esejista, textár, dramaturg a prekladateľ nám pootvorí okno do jeho tvorivého sveta a prostredia, v ktorom spovedal zaujímavé osobnosti.
Otázka závislostí je v modernej dobe veľmi aktuálna a netýka sa len okrajových skupín. Psychologička a odborníčka na túto tému Zuzana Kemendy nás prevedie otázkami znakov, prevencie a dôsledkov súčasných drog.
Nazrite s divadelným historikom Karolom Mišovicom do zákulisia našej prvej scény, SND v dvadsiatych rokoch minulého storočia a vstúpte do sveta zaujímavých historiek a informácií.
Katarína Strýčková, novinárka, autorka a uznávaná odborníčka na diplomatický protokol a spoločenskú etiketu, predstaví zásady kultivovanej komunikácie, ktoré pomáhajú zvládnuť aj náročné spoločenské situácie. Prednáška a následná diskusia ponúknu praktické tipy, ako si zachovať profesionalitu, taktnosť a sebaistotu aj v momentoch, ktoré si vyžadujú citlivý prístup a komunikačnú eleganciu.
Katarína Strýčková, novinárka, autorka a renomovaná odborníčka na diplomatický protokol, priblíži pravidlá etikety, ktoré formujú spoločenské správanie na najvyšších úrovniach. Prednáška ponúkne pohľad do sveta noblesy, kultivovaného vystupovania a jemných nuáns spoločenskej interakcie. Príďte sa zapojiť do diskusie o tom, ako sa pohybovať v prostredí, kde etiketa nie je len formalitou, ale nevyhnutnou súčasťou úspešnej komunikácie.
Michal Vajdička je divadelný režisér SND, ktorý pôsobí aj v Čechách.
Keď zavíta do nášho klubu, bude mať pár dní po premiére divadelného predstavenia v Prahe.
Tešíme sa, že nám povie o divadle z inej perspektívy, predstaví jeho obľúbené či odporúčané divadelné hry a dotkne sa aj otázky, či do predstavenia dáva svoj odkaz doby.
Jozef„Dado“Nagy je slovenský literárny publicista, redaktor, moderátor a propagátor literatúry, ktorý nám príde do cultie porozprávať čo by sme mali mať zaradené v zozname prečítaných kníh zo svetovej aj európskej literatúry. Predstaví nám novinky z knižného trhu a porozpráva, ktoré knihy ovlplyvnili jeho život. Krásna knižná diskusia nielen pre knihomoľov, ale aj pre nich.
V minulosti (19. storočie) sa ľudia na vidieku liečili “racionálne” (fytoterapia) a “iracionálne“ (magicky prostredníctvom zariekania, zaklínania choroby, prenesom choroby na iný objekt.). Verili, že nieltoré druhy chorôb spôsobilo urieknutie, kliatba, prípadne porobenie. Preto sa v niektorých prípadoch obracali na odborníkov – odrábačov, ktorí poznali kombináciu magických činností na prinavrátenie zdravia.
O zaujímavých fenoménoch magického prinavrátenia zdravia si viac povieme v prednáške historičky a etnologičky K. Nádaskej.
Dr. Zuzana Šimeková, PhD, LL.M
Starostlivosť o duševné zdravie, prevencia pred vyhorením, zvládanie očakávaní okolia a hľadanie vlastnej autenticity – témy, o ktorých sa tak veľa hovorí. Ako ich však uchopiť a preniesť do každodenného života? Ako si nastaviť deň či dlhodobé vízie tak, aby sme ich naozaj vedeli zvládnuť? Koho máme počúvať, aké zdroje hľadať? Ako spojiť povinnosti so starostlivosťou o seba? Na tieto a ďalšie otázky ako aj o súčasných prístupoch starostivosti o duševné zdravie podľa zahraničných štúdií vám v prakticky zameranom sedení porozpráva certifikovaná koučka Zuzana Šimeková. Prednáška je otvorená akýmkoľvek otázkam, ktoré vás v tejto oblasti zaujímajú.
Mgr. Gabriela Garlatyová, Ph.D.
Historička umenia nám predstaví dôvody vydania a priebeh autorskej a editorskej práce na monografii Marie Bartuszovej, medzinárodne uznávanej slovenskej sochárky keramičky a monumentalistky, ktorej dielo sa dostalo aj do londýnskej TATE Modern . Ďalšou vrstvou, ktorú bude prednáška sledovať sú témy, ktoré tvorbu umelkyne naďalej udržiavajú v diskurze aktuálneho umenia.
Privítame dvoch hostí, ktorých očaril dizajn skla.
Zuzana Rattajová, ktorej vášeň pre sklo je jej životné hobby, ktoré ju viedlo aj k založeniu concept store Rajón, ktorý sa venuje slovenskému a českému dizajnu a najmä sklu a doc. Mgr.art.Patrik Illo, ktorýje Slovenský vizuálny umelec a medzinárodne rešpektovaný sklársky dizajnér. Vystavoval po celom svete, je nositeľom významných ocenení za dizajn a vizuálne umenie.
Obaja sa budu rozprávať o sklárňach na Slovensku, v Čechách a aký osud čaká ručná práca sklárov.
Architekti Michal Skrak, Barbora Luptáková a Lucia Vlasáková nás prevedú svetom tvorby architektúry a interiéru v seriáli, ktorý na Slovensko prichádza práve na jeseň. Tento seriál, ktorý mal pod svojou taktovkou Ondrej Hřebejka, patriaci k najlepším českým režisérom súčasnosti, si spoločne pozrieme v nadväznosti na diskusiu členov s našimi hosťami.
Kafkovský proces rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie trval viac ako desať rokov. Šialená horská dráha plná politických úskalí, meškajúcich povolení a bojov so stavebníkmi priviedla vtedajšiu generálnu riaditeľku pani Alexandru Kusú viackrát k pochybnosti, či jej úsilie má vôbec zmysel. To je zaznamenané v niekoľkoročnom časozbernom dokumente. Režisérky filmu Pozor, padá SNG! Jana Durajová a Lena Kušnieriková nám odkryjú viac ako len rekonštrukcie SNG. Spolu nazrieme do diela, ktoré mení osudy ľudí.
Scenár: Jakub Medvecký, kamera: Ivo Miko, hudba: Jonatán Pastirčák, Martin Štefánik
Roland Khern Tóth, riaditeľ Opery Národného divadla Košice a kultúrny manažér spolu so Stanislavom Trnovským, ktorý je dramaturgom Opery Národného divadla Košice a taktiež operný publicista Rádia Devín nás budú sprevádzať v mesiaci september v téme histórie opery a dajú nám tipy, ktoré opery by sme mali vidieť a hlavne počuť. Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť vstúpiť a spoznať tajomný a bohatý svet opery, formátu umenia, ktorý podľa Pavarottiho patrí “medzi najdôležitejšie”, a v ktorom, podľa Callasovej, “každá nota má svoj význam”.
Roland Khern Tóth, riaditeľ Opery Národného divadla Košice a kultúrny manažér spolu so Stanislavom Trnovským, ktorý je dramaturgom Opery Národného divadla Košice a taktiež operný publicista Rádia Devín nás budú sprevádzať v mesiaci september v téme histórie opery a dajú nám tipy, ktoré opery by sme mali vidieť a hlavne počuť. Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť vstúpiť a spoznať tajomný a bohatý svet opery, formátu umenia, ktorý podľa Pavarottiho patrí “medzi najdôležitejšie”, a v ktorom, podľa Callasovej, “každá nota má svoj význam”.
V Cultie opäť aj tento rok absolvujeme Kurz Prvej Pomoci.
Podľa štatistík sa až 80% úrazov a krízových situácii udeje v domácnostiach a v práci. Ľudia, ktorým najčastejšie poskytujeme prvú pomoc, sú teda naši najbližší. Je veľmi prínosné aspoň raz za rok absolvovať kurz, aby sme vedeli že našim blízkym, alebo tomu kto to potrebuje vieme poskytnúť správnu pomoc.
Erotická a ľúbostná mágia. Vysvetlí v čom tkvie rozdiel medzi erotickou a ľúbostnou mágiou, aké jedlá a nápoje lásky sa používali a ako sa pripravovali.
Katarína Nádaská
Vyštudovala históriu, etnológiu, religionistiku a muzeológiu na Univerzite Komenského, kde získala aj doktorský titul. Študovala v Prahe, Krakove, Viedni, Bologni a Paríži. Pôsobila ako vysokoškolská pedagogička, vedecko-výskumná pracovníčka, muzeologička a archivárka. Okrem bohatej pedagogickej praxe na vysokej škole pôsobila aj v samospráve ako odborná pracovníčka. Momentálne sa venuje výskumu európskych dejín, odbornej práci v samospráve a vzdelávaniu verejnosti.
Tajomstvo Walpurginej noci (stavanie májov ako tradícia). V prednáške vysvetlí čo bola Walpurgina noc (u nás sa používal výraz Filipo-Jakubská noc) a ako súvisela s bosorkami, vysvetlí čo znamenalo stavanie májov a prečo sa konalo, prečo sa preskakoval oheň a aké Ľúbostné čary sa v túto noc praktizovali. Prejdeme si exkurzom do histórie od starých Slovanov až po súčasnosť a vysvetlíme si ako sa tento zvyk menil a čo z neho zostalo dnes.
Katarína Nádaská
Vyštudovala históriu, etnológiu, religionistiku a muzeológiu na Univerzite Komenského, kde získala aj doktorský titul. Študovala v Prahe, Krakove, Viedni, Bologni a Paríži. Pôsobila ako vysokoškolská pedagogička, vedecko-výskumná pracovníčka, muzeologička a archivárka. Okrem bohatej pedagogickej praxe na vysokej škole pôsobila aj v samospráve ako odborná pracovníčka. Momentálne sa venuje výskumu európskych dejín, odbornej práci v samospráve a vzdelávaniu verejnosti.
Láska, jej podoby a komplikácie s ňou spojené z pohľadu neuropsychológa
PhDr. Robert Krause, PhD., MPH, MBA
Najznámejší slovenský neuropsychológ, ktorého magazín FORBES zaradil medzi TOP 5 najvplyvnejších slovákov. Svoje vzdelanie získal štúdiom na šiestich vysokých školách. V súčasnosti prednáša na 3 slovenských univerzitách a spolugarantuje mnohé neurovedné programy v Afrike, Mexiku a Španielsku. Jeho prednášky absolvovali desiatky tisíc ľudí z viac než 36 národností. Je autorom mnohých vedeckých článkov a knižných publikácií, ktoré získali ocenenia v rámci lekárskych a biologických vied. V roku 2015 jeho úspechy a talent ocenila aj organizácia Junior Chamber International, ktorá ho zaradila medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí okrem štúdia aj podnikajú. Jeho spoločnosti patriace pod KRAUSE poskytujú, komplexnú psychologickú starostlivosť o jednotlivca a firmy.
Na najbližšom stretnutí Cultie privítame vzácneho hosťa, dramaturga SND a spisovateľa Daniela Majlinga, s ktorým budeme diskutovať o jeho tvorbe. Besedu bude moderovať publicista a redaktor Dado Nagy. Medzi pozvanými hosťami privítame aj Michala Vajdičku, divadelného režiséra SND a úžasnu herečku a taktiež členku činohry SND, Zdenku Studenkovú.
Daniel Majling vyštudoval dramaturgiu na Vysokej skole muzických umení v Bratislave, kde pracoval ako pedagóg. Po ukončení štúdií pôsobil desať rokov ako interny dramaturg Divadla Andreja Bagara v Nitre. Od roku 2014 zastáva post dramaturga v Činohre SND. Aktívne sa venuje adaptáciám súčasnej i klasickej svetovej a domácej literatúry pre divadelné uvedenia. Je aktívny i na poli literarnej tvorby. V roku 2015 debutoval komiksom Rudo, ktorý vyšiel v českom vydavatelstve Labyrint; až neskôr bolo publikované jeho rozširené slovenské vydanie. Je tiež autorom knihy Ruzká klazika, komiksového románu Zóna a komiksu Unesení.
Dado Nagy – slovenský literárny publicista, redaktor, popularizátor a milovník kníh. Vyštudoval FFUK v Bratislave – odbor angličtina a ruština. Autorsky a moderátorsky sa podieľal na reláciách venovaných literatúre vo viacerých médiách (Rádio Viva, Rádio Slovensko, STV), ako herec účinkoval v hrách divadla GUnaGU, bol porotcom súťaže Anasoft Litera a je dlhoročne moderátorom a organizátorom literárnych podujatí. Okrem toho je aj autorom dvoch kníh – knihy parodických kuchárskych receptov – Slepačie polievky pre otr(h)lých a spolu s Petrom Krišúfkom je autorom diela Rota pomalého nasadenia. Účinkoval v hrách divadla GUnaGU. V súčasnosti pôsobí v Slovenskom literárnom centre, kde sa o.i. podieľa aj na podcaste Knižná revue, moderuje verejné čítania, rozhlasové a televízne relácie, píše články o slovenskej aj svetovej literatúre.
Prešporské bosorky, alebo bylinkárky?
Na besede budeme hľadať odpovede či boli ženy – vedmy skôr bylinkárky, alebo bosorky. Zoznámime sa so životom žien, ktoré považovali za bosorky a prejdeme si najvýraznejšie bosorácke procesy v kráľovskom meste Prešporok podľa zachovaných smolných kníh. Priblížime si vypočúvanie bosoriek pred súdom a použitie útrpného práva, vysvetlíme si prečo sa v Uhorsku bosorky upaľovali a nepopravovali sa.
Katarína Nádaská
Vyštudovala históriu, etnológiu, religionistiku a muzeológiu na Univerzite Komenského, kde získala aj doktorský titul. Študovala v Prahe, Krakove, Viedni, Bologni a Paríži. Pôsobila ako vysokoškolská pedagogička, vedecko-výskumná pracovníčka, muzeologička a archivárka. Okrem bohatej pedagogickej praxe na vysokej škole pôsobila aj v samospráve ako odborná pracovníčka. Momentálne sa venuje výskumu európskych dejín, odbornej práci v samospráve a vzdelávaniu verejnosti.
„Lásky neláskavé“ (príbeh pamätníčka).
Na základe výskumu v depozitári Múzea mesta Bratislavy objavila pamätníček z roku 1912, ktorý skrýval nenaplnenú lásku končiacu tragicky. Rada sa o tento príbeh podelí.
Katarína Nádaská
Vyštudovala históriu, etnológiu, religionistiku a muzeológiu na Univerzite Komenského, kde získala aj doktorský titul. Študovala v Prahe, Krakove, Viedni, Bologni a Paríži. Pôsobila ako vysokoškolská pedagogička, vedecko-výskumná pracovníčka, muzeologička a archivárka. Okrem bohatej pedagogickej praxe na vysokej škole pôsobila aj v samospráve ako odborná pracovníčka. Momentálne sa venuje výskumu európskych dejín, odbornej práci v samospráve a vzdelávaniu verejnosti.
Diskusia o herectve ako takom
Rozhovor medzi členmi Cultie a známou herečkou Zdenkou Studenkovou, ktorej bohaté skúsenosti priblížia kontext života herca. Vďaka bohatým skúsenostiam dokáže odpovedať na akékoľvek otázky z hereckého prostredia, ktoré našich členov zaujímajú. Čo sa deje za oponou?
hosťom Zuzany Kalickej:
Ťažký život umelca; Poďme si pohovoriť o peniazoch.
Rozhovor kunsthistoričky s umelcom o téme, ktorá všetkých zaujíma, no málokto sa odváži spýta
Richard Marco
Vyštudoval maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Pôsobí ako maliar a pedagóg.
Je finalistom súťaže Maľba – Cena Nadácie VÚB 2023.
Opakovaná likvidácia elít na území dnešného Slovenska. Slovenská národná tradícia?
V roku 863 prichádzajú na Veľkú Moravou legendárni bratia Konštantín a Metod. Medzi rokmi 863 až 885 vybudujú od piky niečo, čo by sme dnes mohli označiť ako špičkové vedecké pracovisko alebo univerzita triedy Ivy League. Misia solúnskych bratov 863 – 885 je udalosťou, ktorú možno kladnehodnotiť najprísnejšími svetovými kritériami. Po smrti Metoda však dochádza k likvidácii školy, vyhnaniu dvoch stoviek učencov (špičkových intelektuálov), pričom časť z nich je predaná do otroctva a dochádza k totálnemu pretrhnutiu kontinuity. Možno práve tak sa zrodila tradícia likvidácie elít, gumovania pamäti a nikdy nekončiacich nových začiatkov, ktorými sa naša krajina vyznačuje.
Michal Kovačik
Študoval históriu v Trnave a Nitre. Pracoval ako kurátor a vedecký pracovník v SNM hrad Červený Kameň. Momentálne pôsobí v komerčnom sektore, no história zostáva naďalej jeho veľkou vášňou.