Festival je organizovaný Asociáciou slovenských filmových klubov – ASFK. ASFK združuje viac než 50 kín a filmových klubov po celom Slovensku a patrí medzi najdôležitejšie slovenské distribučné spoločnosti zamerané na artové snímky. Od vzniku je ASFK jednou z prvých volieb pre väčšinu slovenských filmárov a filmárok na distribúciu ich filmov. Hlavným spoluorganizátorom festivalu je Slovenský filmový ústav. Festival vo svojom vzniku bol zameraný na lokálne snímky, neskôr sa viac otvoril ako európskym titulom a tvorcom/tvorkyniam, tak svetovému kinu.
Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava bol založený v roku 1993. Cieľom festivalu je nielen priniesť publiku súčasné a archívne snímky, domáce či zahraničné ale zároveň podporovať distribúciu, vývoj a produkciu nových filmov. Hlavná časť festivalu sa odohráva v Bratislave a výber filmov je následne premietaný aj v ďalších kinách po Slovensku, čím sa otvára cesta alternatívnej distribúcii.
Už v Kosmovej kronike zaznamenali, že okolo roku 1100 na vysokej skala stála pevnosť. Kosmova kronika zachytáva obdobie povedzme, že začiatku stredoveku. Preto vieme, že Vranov nad Dyjí patrí k starým moravským sídlam. V roku 1323 Jan Lucemburský dal nehnuteľnosť do zálohy Jindřichovi z Lipé a od neho ju získali Lichtenburkové. Zdanlivá nedostupnosť hradu nebola prekážkou pre Švédov. Počas Tridsaťročnej vojny (1618 – 1648) hrad opakovane dobyli a vydrancovali. Althanovci, šľachtický rod z Rakúska a Bavorska, prebudovali gotický hrad na dnešný barokový zámok. Ani oni, ale neboli poslednými súkromnými vlastníkmi. Tými sa stali Stadnickí z Poľska.
Otváracia doba
apríl 1.4. – 30.4. / pondelok – piatok zatvorené sobota – nedeľa 09:00 – 16:00
máj – jún 1.5. – 30.6. / pondelok zatvorené utorok – nedeľa 09:00 – 17:00
júl – august 1.7. – 31.8. / pondelok zatvorené utorok – nedeľa 09:00 – 18:00
september 1.9. – 30.9. / pondelok zatvorené utorok – nedeľa 09:00 – 17:00
október 1.10. – 31.10. pondelok – piatok zatvorené sobota – nedeľa 09:00 – 16:00
Keď v roku 2003 zapísali mesto Třebíč do Zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO v zápise sa konštatovalo: „Židovská štvrť rástla spontánne pozdĺž rieky Jihlava. Svedčí o rôznych aspektoch života tejto komunity, ktorá je nútená žiť v obmedzenom priestore kvôli politickým obmedzeniam. Židovská štvrť si zachovala svoj pôvodný plán ulice, svoje typické priestorové usporiadanie, ako aj svoje sociálne funkcie, ako sú synagógy a školy, ako aj bývalá kožiarska továreň.
Celé druhé poschodie venované umeniu 16. až 18. storočia. Nechýbajú „majsterštiky“ majstrov ako Rubens , Van Dyck , Rembrandt, van Delft, Durer, van Rijn, Bruegel, Bosch…. Tisíckrát si môžete povedať, že tie mena sú tak otrepané, že ničím novým neprekvapia. Nemusia. Stačí, že prinesú to, čo čakáme.
Jednoducho, keď bude veľa pršať a niekam sa počas návštevy Viedne bude treba schovať. Schovať sa do tejto budovy sa oplatí aj pred úmorným slnkom. Je dobre klimatizovaná a veľmi zaujímavá.
Otváracie hodiny:
Utorok – nedeľa 10.00 – 18.00 hod.
Štvrtok 10.00 – 19.00 hod.
Pondelok – zatvorené
Základné vstupné (r.2023) – 18 eur
Deti a mládež do 19 rokov – zadarmo
Zľavnené vstupné je vhodné dohľadať priamo na stránke
múzea: https://www.khm.at/
Pod hradom, na opačnej strane cesty ako hrad, je vystavená úzkorozchodná lokomotíva 4175.48 s pár vagónmi. Pripomienka na lesnú železnicu, ktorá bola vybudovaná v roku 1905. Radikálna prestavba zrealizovaná v závere vlády Ľudovíta I. Veľkého vychádzala z vtedajších moderných staviteľských tendencií, ktoré smerovali k pravidelnej forme viac krídlového palácového útvaru s ústredným nádvorím.
To bolo sprístupnené prejazdom v západnom krídle a jednotlivé krídla po obvode spájala poschodová arkádová ochodza…
Patrí k najkrajším na Slovensku. Jednoduchá, pôvodná stavba, ktorú tvorí jedna veľká loď. Kostol postavili niekedy okolo roku 1315. Donátorom stavby bol Pavol z Krtíša. Zaujímavé je, že rôzne stavebné úpravy sú zdokumentované v 15., 16., aj v 18. storočí, ale žiadna z nich významným spôsobom nezmenila dispozíciu kostola. Dokonca aj renesančnú zvonicu nepostavili tak, ako to bolo obvyklé, ako prístavbu, ale ako samostatne stojacu drevnú stavbu v areáli vymedzenom hradobným múrom.
Steampunk v architektúre. Strohá pompéznosť viktoriánskej neogotiky v červených tehlách. Pod Žlutým kopcem v Brne sú ukryté tehlové a betónové chrámy. Priestory impozantné, chladivé, trochu strašidelné, veľmi povznášajúce, známe, neznáme, symetrické, geometrické, priemyselné, vo svojej podstate nádrže na vodu. Prehliadka trvá cca 1 hodinu. Aktuálne informácie a možnosť registrácie so zakúpením vstupeniek: https://podzemibrno.cz/mista-v-podzemi/vodojemy-na-zlutem-kopci/
Hundertwasserhaus, Stephansdom, Wiener Staatsoper, der Wiener Secession, jednoducho Secession.
„Každej dobe jej umenie, každému umeniu slobodu“, tento výrok rakúskeho novinára narodeného v Maďarsku Ludwiga Hevesiho je umiestnený nad vchodom do Výstavného pavilónu Viedenskej secesie (Ausstellungsgebäude der Wiener Secession). To je názov budovy, ktorú naprojektoval Joseph Maria
Olbrich. Tridsaťročný architekt, zamestnanec ateliéru Otta Wagnera, sa rozhodol umiestniť stavbu na Ringstrasse. Návrh však vyvolal nevôľu viedenskej mestskej rady a stavbu museli umiestniť na Friedrichstrasse.
Charakteristickým tvarom celej budovy je kocka. Teda mnoho kociek. Kocky vedľa seba, na seba, pomedzi seba, akoby utvárali celý priestor. Výnimočným je dekor, okrasné prvky fasády. Vavrín, pokrývajúci kovanú konštrukciu kupoly s priemerom 8,5 metra, je tvorený z 2500 pozlátených listov a 311 bobúľ.
Tri hlavy Gorgon, trochu strašidelné, ale priťahujúce pohľad, nad vstupnými dverami, symbolizujú umenie v troch formách: v architektúre, v sochárstve a v maliarstve. Sovy, družky Pallas Atény, spodobujú múdrosť, víťazstvo a remeslá.
Otváracie hodiny:
Budova Secession
Friedrichstraße 12, Viedeň
Doprava:
U-Bahn: U1, U4 (Station Karlsplatz)
Straßenbahn: U2Z, D, 1, 2, 62, 71 (Station Opernring)
Autobus: 59A (Station Opernring)
Lokalbahn: Badner Bahn (Station Opernring)
Utorok – Nedeľa 10.00 –18.00 hod.
Vstupné 12.-eur
Zľavnené (študenti, seniori, deti) – informácia
na https://secession.at/informationen_tickets
Gustav Klimt villa
Feldmühlgasse 11, Viedeň (13th district)
Doprava
U-Bahn U4: zastávka Unter-St.-Veit (asi 3 minúty pešo)
Električka 10: zastávka vzdialená asi 100 m
Otvorené utorok – nedeľa 10.00 – 18.00 hod.
Vstupné 10.-eur
Študenti 5.-eur
Aktuálne informácie: https://www.klimtvilla.at/?lang=en